Gündem

Aysel Doğan, Dersim’e uğurlandı

Almanya’da 11 Nisan’da yaşamını yitiren Kürt Siyasetçi Aysel Doğan, Köln kentinde Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin organizesiyle Bergisch Gladbach’ta düzenlenen törenle memleketi Dersim’e uğurlandı. Törene Aysel Doğan’ın ailesi, arkadaşları, siyasetçi ve sanatçılar ile Kürt kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Aysel Doğan’ın tabutu kadınların omuzunda “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla salona getirildi.


Törende konuşan Aysel Doğan’ın yeğeni Pınar Mansuroğlu teyzesinin vasiyetinin Dersim’e gönderilmek olduğunu belirterek, “Dağlarda şehit düşen yoldaşlarım gibi yıkanmadan, kefenlemenden beni toprağa verin. Üzerime bir Rojava kefiyesi ve Êzîdî kadınların beyaz fistanını atın” dediğini aktardı. Aysel Doğan’ın 38 Dersim Katliamı’nın acısını yaşayarak büyüdüğünü ve tüm hayatının mücadeleyle geçtiğini vurgulayan Mansuroğlu, “Biz minnet etmiyoruz, dilimizi, kültürümüzü, inancımızı istiyoruz. Teyzem bunları bize emanet etti. ‘Dilinize, kültürünüze, doğanıza, hareketinize sahip çıkın’ dedi. Teyzem, ‘Kürt halkına inanmayanların ömrü uzun olsun ki Kürtlerin neleri başaracağını görsünler’ derdi. Onun sevgisinin, bağlılığının onu tanıyan, bilen herkese geçtiğini inanıyorum. Gözü, kulağı hep haksızlığı uğrayanlardaydı. Ailesi olarak sözümüzdür, emanetine sahip çıkacağız, rahat olsun.”

‘Direniş ısrarı bize miras’


Arkadaşları adına konuşan Zozan Serhat ise “Heval Aysel, tüm ömrünü bu mücadeleye adadı. Dört parçada elinin değmediği, ulaşamadığı Kürt kalmasın istiyordu. Bize her zaman ‘Daha çok çalışmamız gerekiyor, yetmiyor. Düşman Kürdistan’da katliamlar yapıyorsa bu bizim eksikliğimiz’ derdi. Aysel Heval kadındı, Kürt’tü, Alevi’ydi, tüm kimliklerini layıkıyla taşıdı” dedi. Aysel Doğan’ın “Ne olursa olsun başaracağız, bunun için mücadeleyi, direnişi yükseltelim” sözlerini hatırlatan Serhat, “Direniş ısrarı bize miras kaldı. Bugün milyonlar senin öğrencindir, senin mirasını devraldı. Sana söz veriyoruz, mücadeleni yükselteceğiz” diye konuştu.

Aysel Doğan’ın tabutuna beyaz karanfiller bırakan dostları ve yoldaşları Doğan’la vedalaştı.Duygusal anların yaşandığı törende sık sık “Şehit Namirin”, “Jin, Jiyan, Azadî” ve Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi’nin (PAJK) mesajının okunması ardından Aysel Doğan zılgıtlar eşliğinde Dersim’e uğurlandı.

Paylaşın