Doğa - Ekoloji

Kömür ocağındaki hafriyat Nerdüş Deresi’ne dökülüyor

AKP eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez’in işlettiği kömür ocağındaki hafriyat, Dicle Nehri’ne akan Nerdüş Deresi’ne dökülüyor

Şırnak’taki Cudi Dağı eteklerinde bulunan kömür ocaklarının kirli suyu, doğal kaynak suyu olarak bilinen ve Dicle Nehri’ne akan Nerdüş Deresi’ni kirletiyor. Kömür ocaklarından çıkan kirli su, son birkaç yıldır, derenin kirlenmesine yol açarken, köylülerin tepkisine rağmen gerekli önlemler alınmadı.

Derede yaşayan balık ve su samurları başta olmak üzere birçok canlının da zarar görmesine neden olan kömürün içerisinde olduğu maden ocaklarının neredeyse tamamını işleten kişinin ise AKP eski Mardin Milletvekili ve iş insanı Süleyman Bölünmez olduğu öğrenildi. Süleyman Bölünmez’e ait maden ocaklarına ait olduğu belirtilen hafriyatlar, Nerdüş Deresi’ne boşaltılırken görüntülendi.

Dereden içme suyu ihtiyacını karşılayan Avgamasya ve Milgaşantiyê köylüleri ise söz konusu duruma tepki gösterdi.

‘Hayvanlarımız ölüyor’

Milgaşantiyê köyünden Zeynep Taşar (60), hafriyatın dereye akıtılmasına şu sözlerle tepki gösterdi: “Bu sudan dolayı hayvanlarımız ölüyor. Su olmadığı için günlük ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bu su ile hiçbir şey yapılmaz. Yetkililere sorunu defalarca aktardık ama çözüm olunmadı. Herkes gibi bizimde sularımız temiz olsun istiyoruz. Bizde su istiyoruz.”

‘Temiz su bizim de hakkımız’

Halime Özer (50) ise, yıllardır süren sorunun çözülmediğini ifade ederek, “Suyumuz her 10 günde bir geliyor. Geldiği zaman da çamur akıyor. Elbiselerimizi yıkayamıyoruz. Çaresiz bir halde bekliyoruz. Suladığımız ağaçların kökleri kömür oluyor. Bütün uğraşlarımıza rağmen çözülmüyor. Tankerlerle su taşıyoruz. Herkes gibi temiz su bizim de hakkımız” diye konuştu.

‘Bizler su içemiyoruz’

Avgamasya köyünden Ayhan Cevlan (48), derenin kirletilmesinin doğayı ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, “Yıllardır sorunu yaşıyoruz. Ancak bu yıl sorun derinleşti. Sularımız çamur ve kömür akıyor. Bu nedenle kullanamıyoruz” dedi. Sorunun bir an önce çözülmesi çağrısı yapan Ali Tatar (48) ise, “Hafriyatla suyumuzu kirletiyorlar. İçme suyumuz yok. Hayvanlarımız bu sudan dolayı hastalandı. Herkesin tankerle su alabilecek durumu yok. Ağaçlarımız kurudu, bizler su içemiyoruz” diyerek yaşadıklarını dile getirdi.

Kaynak: JinNews

Paylaşın