Gündem

Soma Katliamı: Adalet 8 yıldır göçük altında

13 Mayıs 2014 yılında Soma’da meydana gelen maden katliamında resmi rakamlara göre 301 işçi katledilmişti. Soma katliamı davasında ise 8 yıldır “adalet” bulunamadı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar hakkında “olası kastla insan öldürme”, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama”, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma”, “taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçlamalarıyla dava açıldı.

Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a verilen 20 yıl, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu’na ve Efkan Kurt’a verilen 12 yıl 6 aylık hapis cezası onandı. Karara göre infaz düzenlemesinden yararlanan Gürkan, yaklaşık iki buçuk yıl daha hapis yatacak ve 301 madencinin her biri için sekiz gün hapis yatıp çıkmış olacak. Karar, Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. 

Dava adaletsizlikle sürerken, katliama tepki gösteren madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel bileğinin incildiği için madenciye dava açtı. Mahkeme madenciye ceza verdi. Yerkel ise Ticaret Bakanlığı tarafından Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atandı.

Paylaşın