Kadın - LGBTİ+

Kadınların Kurtuluşu: Birlikte yaşadık, birlikte kazanacağız

Kadınların Kurtuluşu, Ölümsüzler Haftası için açıklama yayınladı. “Göze, Eylem, Özge, Asiye ile birlikte yaşadık, birlikte kazanacağız.” diyen Kadınların Kurtuluşu “Sınırsız bir dünya için sınırları aşan mor ateşkuşları ile sınırlarda bekletilen, katledilen, tutsak edilen bütün kız kardeşlerimiz ile bu kara dumanı dağıtmak için aynı yolu büyütmek için mücadele ediyoruz.” vurgusu yaptı.

Kadınların Kurtuluşu açıklamasının tam halinde şunlar belirtildi;

Akıbetini binlerce yıllık ortak deneyimimizle bildiğimiz ve adını anmanın isyana dönüştüğü Gülistan’a;

Yaşları, adları, hayatları bilinmezlikle kilitlenmiş göçmen kadınların korkusunu feminist mücadele ile dayanışmaya çevirmemize anahtar olan Nadira’ya;

Seçeneneksizliğin içinden kendi kurtuluşunu en zor yoldan aramak zorunda bırakılan bütün kadın+lar için Nevin’e;

Tekstil atölyeleri, fındık bahçeleri, el işi tezgahları, lokantaların bulaşık lavaboları arasında kendini hiç tanımamamış, kendini kavga dövüş bulanlara;

Evlerin kuytularında pencere kenarları belki, belki kapı önleri ile avunan ama yetinemeyenlere;

Kutsal ailenin temelleri ile oynayanlara;

Birbirini hiç tanımamış, birbirini en derin sırlarından bilenlere;

Bu kavganın sahiplerine;

Patriyarkal kapitalizme, faşizme, bilcümle ezen ve sömürene karşı mücadeleyi başka bir aşamaya taşıyan canımızın parçaları Eylem, Özge, Asiye, Göze’nin bıraktığı yerden cümlelerini tamamlayan, yollarından yürüyen kızkardeşlerimize;

Asırlarca örgütlü erkek saldırıları durdurulamayanların erkeğe, devlete, aileye karşı feminizmi rehber edinen bizler olmaya, yolu birlikte yürümeye, yoldaşlığımızı büyütmeye devem edeceğiz.

Türkiye sokaklarında sessizce dolaşan, gününü bekleyen, bütün evlerin gölgesinde kızkardeşlerinin soluğunu dinleyen, dağlarda yürüyen, günbegün çoğalan feminist isyanı ruhunda taşıyan kızkardeşlerimiz, mor ateşkuşlarının sesi yankılansın sloganlarımızda.

Bütün dünyada kadın kurtuluş mücadelesinin karnında büyüttüğü öfkeyi örgütleyen devletlere, erkeklere,  serrmayeye, işgalciliğe, sömürgeciliğe geçit vermeyen feminist zoru kullanan kadınların yolunun geçtiği Rojava’da ölümsüzleşen mor ateşkuşlarını sevgiyle, yoldaşlar, kopmaz bağlarla bağlı hayatlarımızda anıyoruz.

Sınırsız bir dünya için sınırları aşan mor ateşkuşları ile sınırlarda bekletilen, katledilen, tutsaklıkla bilinçleri bileylenen bütün kız kardeşlerimiz ile bu kara dumanı dağıtmak için aynı yolu büyütmek için mücadele ediyoruz.

Bize sundukları sonsuz imkan ile mücadelelerini, sözlerini, seslerini yaşatma sözü veriyoruz 

Birlikte yaşadık, birlikte kazanacağız.

Paylaşın